Czy można się pozbyć głębokiej zmarszczki na czole?

Zmarszczki na czole powstają na skutek oddziaływania wielu czynników środowiskowych, uwarunkowań genetycznych, ale również i indywidualnych cech charakteru – które sprawiają, że nasza mimika jest bardzo ożywiona i ekspresyjna. Głęboka zmarszczka na czole niewątpliwie bardzo szpeci – bez względu na to, czy jest pionowa, czy pozioma. Panom czasem nie przeszkadza, ale panie chciałyby się jej pozbyć – czy jest na to skuteczna metoda?

Głębokie zmarszczki na czole – przyczyny

Zmarszczki pojawiają się szybciej u osób, które posiadają skórę suchą i wrażliwą. Tłusta cera – choć też problematyczna – jest lepiej nawilżona, co przekłada się na mniejszą skłonność do zmarszczek. Osoby chude, z mniejszą podskórną tkanką tłuszczową również częściej skarżą się na zmarszczki. Ale największą rolę odgrywają tu czynniki genetyczne, a także środowisko w jakim się przebywa (między innymi zanieczyszczenie powietrza, twarda woda) oraz mimika twarzy. Osoby z bogatą mimiką wcześniej muszą zmagać się ze zmarszczkami.

Na czole mogą pojawić się pionowe lub poziome zmarszczki – te pierwsze zwane są „lwią bruzdą”. Zmarszczka, która nie znika sprawia, że cała twarz nabiera gniewnego, złośliwego wyrazu – to tak zwana „marsowa mina”. Lokuje się pomiędzy brwiami, nad nosem. Tymczasem zmarszczki poziome biegną albo nad brwiami, albo dokładnie pośrodku czoła. Taki wyraz twarzy przybieramy gdy jesteśmy zdziwieni, zaskoczeni. Ale przecież nikt nie chciałby, aby jego twarz cały czas wyglądała na zaskoczoną!

Kosmetyczne metody spłycania zmarszczek

zmarszczka-czoloPionowa zmarszczka na czole oraz zmarszczki poziome mogą być spłycane w domu, bądź u kosmetyczki. Generalnie, istnieje możliwość by pozbyć się ich zupełnie – choć niewątpliwie lepiej zapobiegać niż później leczyć, bowiem im głębsza zmarszczka, tym bardziej inwazyjne metody trzeba zastosować, ażeby ją usunąć. Najpopularniejszy jest w tym przypadku botoks lub kwas hialuronowy. W tym pierwszym przypadku wraz z „wyprostowaniem” czoła nieco paraliżujemy też mięśnie – a zatem twarz przez pewien okres czasu wygląda jak maska. Kwas hialuronowy zdaje się o wiele bezpieczniejszy – wypełnia zmarszczki i nawilża skórę.

Jeśli zmarszczki są drobne, do ich usunięcia wystarczy często po prostu regularny peeling – na przykład kwasem migdałowym – albo mikrodermabrazja korundowa. Warto również zainteresować się mezoterapią bezigłową (igłowa może pozostawiać siniaki), która przy pomocy pola magnetycznego i fal ultradźwiękowych wprowadza pod skórę preparat z witaminami. Płytsze zmarszczki usunie także maska kolagenowa. Jest wiele sposobów na poradzenie sobie ze zmarszczkami – z pewnością te oferowane przez kosmetyczkę są skuteczniejsze od domowych i bardziej odpowiednie, gdy zmarszczki są już dobrze widoczne.

Ćwiczenia i domowe metody na zmarszczki

Pionowa zmarszczka na czole i pozioma zmarszczka na czole są łatwe do spłycenia nawet w domu, jeśli nie są głębokie. Raz na jakiś czas każda kobieta – nawet młoda – powinna używać kremów przeciwzmarszczkowych (np. Richevon), a przede wszystkim właściwie skórę nawilżać i chronić. Gdy jest lato, stosujmy kremy z filtrem (światło słoneczne również wysusza skórę, dlatego nie jest polecane nadmierne opalanie). W zimie też nie zapominajmy o tłustych kremach – w końcu mróz może prowadzić do mikrouszkodzeń, a wiatr skłania nas w czasie chodzenia do nieładnych grymasów twarzy. Spójrzmy na ręce, zabezpieczone tylko rękawiczkami – często są przesuszone i czerwone. A przecież twarzy w ogóle nie zakrywamy!

Jednak jeśli chodzi o metody długofalowe, najlepiej sprawdza się masaż [zobacz jak zrobić], ćwiczenia mięśni mimicznych twarzy, nawadnianie organizmu oraz zdrowe odżywianie. Pamiętajmy, że nawet jeśli spłycimy zmarszczki, bądź usuniemy je całkowicie, mogą pojawić się znowu – chyba że zaczniemy im zapobiegać. Prócz wymienionych, domowych sposobów, można jeszcze nakładać na skórę przeróżne maseczki odżywcze – jak ta z olejem kokosowym, zmiksowanymi ogórkami, albo z olejkiem rycynowym.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *