zmarszczki na czole

Zmarszczki na czole powstają na skutek oddziaływania wielu czynników środowiskowych, uwarunkowań genetycznych, ale również i indywidualnych cech charakteru – które sprawiają, że nasza mimika jest bardzo ożywiona i ekspresyjna. Głęboka zmarszczka na czole niewątpliwie bardzo szpeci – bez względu na to, czy jest pionowa, czy pozioma. Panom czasem nie przeszkadza, ale panie chciałyby się jej pozbyć – czy jest na to skuteczna metoda?

Głębokie zmarszczki na czole – przyczyny

Zmarszczki pojawiają się szybciej u osób, które posiadają skórę suchą i wrażliwą. Tłusta cera – choć też problematyczna – jest lepiej nawilżona, co przekłada się na mniejszą skłonność do zmarszczek. Osoby chude, z mniejszą podskórną tkanką tłuszczową również częściej skarżą się na zmarszczki. Ale największą rolę odgrywają tu czynniki genetyczne, a także środowisko w jakim się przebywa (między innymi zanieczyszczenie powietrza, twarda woda) oraz mimika twarzy. Osoby z bogatą mimiką wcześniej muszą zmagać się ze zmarszczkami.

Na czole mogą pojawić się pionowe lub poziome zmarszczki – te pierwsze zwane są „lwią bruzdą”. Zmarszczka, która nie znika sprawia, że cała twarz nabiera gniewnego, złośliwego wyrazu – to tak zwana „marsowa mina”. Lokuje się pomiędzy brwiami, nad nosem. Tymczasem zmarszczki poziome biegną albo nad brwiami, albo dokładnie pośrodku czoła. Taki wyraz twarzy przybieramy gdy jesteśmy zdziwieni, zaskoczeni. Ale przecież nikt nie chciałby, aby jego twarz cały czas wyglądała na zaskoczoną!

Kosmetyczne metody spłycania zmarszczek

zmarszczka-czoloPionowa zmarszczka na czole oraz zmarszczki poziome mogą być spłycane w domu, bądź u kosmetyczki. Generalnie, istnieje możliwość by pozbyć się ich zupełnie – choć niewątpliwie lepiej zapobiegać niż później leczyć, bowiem im głębsza zmarszczka, tym bardziej inwazyjne metody trzeba zastosować, ażeby ją usunąć. Najpopularniejszy jest w tym przypadku botoks lub kwas hialuronowy. W tym pierwszym przypadku wraz z „wyprostowaniem” czoła nieco paraliżujemy też mięśnie – a zatem twarz przez pewien okres czasu wygląda jak maska. Kwas hialuronowy zdaje się o wiele bezpieczniejszy – wypełnia zmarszczki i nawilża skórę.

Jeśli zmarszczki są drobne, do ich usunięcia wystarczy często po prostu regularny peeling – na przykład kwasem migdałowym – albo mikrodermabrazja korundowa. Warto również zainteresować się mezoterapią bezigłową (igłowa może pozostawiać siniaki), która przy pomocy pola magnetycznego i fal ultradźwiękowych wprowadza pod skórę preparat z witaminami. Płytsze zmarszczki usunie także maska kolagenowa. Jest wiele sposobów na poradzenie sobie ze zmarszczkami – z pewnością te oferowane przez kosmetyczkę są skuteczniejsze od domowych i bardziej odpowiednie, gdy zmarszczki są już dobrze widoczne.

Ćwiczenia i domowe metody na zmarszczki

Pionowa zmarszczka na czole i pozioma zmarszczka na czole są łatwe do spłycenia nawet w domu, jeśli nie są głębokie. Raz na jakiś czas każda kobieta – nawet młoda – powinna używać kremów przeciwzmarszczkowych (np. Richevon), a przede wszystkim właściwie skórę nawilżać i chronić. Gdy jest lato, stosujmy kremy z filtrem (światło słoneczne również wysusza skórę, dlatego nie jest polecane nadmierne opalanie). W zimie też nie zapominajmy o tłustych kremach – w końcu mróz może prowadzić do mikrouszkodzeń, a wiatr skłania nas w czasie chodzenia do nieładnych grymasów twarzy. Spójrzmy na ręce, zabezpieczone tylko rękawiczkami – często są przesuszone i czerwone. A przecież twarzy w ogóle nie zakrywamy!

Jednak jeśli chodzi o metody długofalowe, najlepiej sprawdza się masaż [zobacz jak zrobić], ćwiczenia mięśni mimicznych twarzy, nawadnianie organizmu oraz zdrowe odżywianie. Pamiętajmy, że nawet jeśli spłycimy zmarszczki, bądź usuniemy je całkowicie, mogą pojawić się znowu – chyba że zaczniemy im zapobiegać. Prócz wymienionych, domowych sposobów, można jeszcze nakładać na skórę przeróżne maseczki odżywcze – jak ta z olejem kokosowym, zmiksowanymi ogórkami, albo z olejkiem rycynowym.

Bibliografia

1. Cho EA., Cho EH., Choi SJ., Park KH., Kim SY., Jeong YJ., Ku CS., Ha BJ., Jang, DI., Chae HJ., Screening of Anti-wrinkle Resource from Herbal Medicinal Extracts and Stability Test of Its Cosmetic Products, 2011
2. Wilk M., Dankowska S., Adamski Z., Dermatologia dla kosmetologów, 2008

9 thoughts on “Czy można się pozbyć głębokiej zmarszczki na czole?”

 1. Móc można ale chyba tylko w salonie medycyny estetycznej.
  Nie nie trzeba od razu robić botoxu ale jakieś peelingi chemiczne czy lasery to jak najbardziej
  sama chodzę raz na jakiś czas na coś takiego – nie dość że relaks to jeszcze satysfakcja jak słysze komplementy 😀

 2. trzeba się chronić przed działaniem złych warunków pogodowych
  raz ze wiatr czy mróz wysuszają i podrażniają
  dwa że pogłębiają zmarszczki
  więc lepiej krem nawilżający nosić ze sobą
  i naprawdę nie trzeba nakładać pół tubki pudru na twarz..

 3. I tak przecież wszystko zależy od predyspozycji jakoś nie wiem ja mam gładką twarz bo wszystkie kobiety u mnie mają nawet w wieku 50 lat a u mojego męża wszystkie baby pomarszczone

 4. maseczki odżywcze – jak ta z olejem kokosowym, zmiksowanymi ogórkami, albo z olejkiem rycynowym – TAK SAMO POWTARZAM nie ma nic lepszego niż olejki <3

 5. Najlepiej to wgl isc sobie do salonu kosm. i zapytać tam co zastosowac. Każdy przeciez ma inna skore i czegoś innego potrzebuje zeby dobrze wygladac.

 6. Ja miałam już robiony botox
  45 lat mam
  i wyglądam naturalnie
  tzn, nie mam efektu”maski’ tylko rzeczywiscie gladka twarz i splycone zmarchy
  nei ma co sie zastanawiac a mlodsze nie bedziemy 🙂
  co do zabiegu – nie boli. Trochę twarz jest opuchnieta ale potem sie zapomina jak sie widzi efekt w lusterku!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code