głęboka zmarszczka

O głębokich zmarszczkach można mówić wtedy, gdy załamania skóry mają głębokość co najmniej 0,05 mm. To bruzdy, które powstają w wyniku starzenia się organizmu. Najczęściej diagnozuje się je u osób po 40 roku życia. Zmarszczki głębokie to zmiany, które nie zostały zniwelowane już na początku procesu ich powstawania. To zmarszczki mimiczne albo te starcze. Najczęściej pojawiają się w kącikach ust (zmarszczki marionetki), nad górną wargą (zmarszczki palacza) i zmarszczki na czole (lwia zmarszczka). Rzadziej w okolicach oczu, gdzie skóra jest delikatna i cienka.

Na szczęście zmarszczki, które stały się już wyraźne i głębokie można skutecznie niwelować. W tym celu nie trzeba poddawać się operacjom plastycznym przy użyciu skalpela. Dermatolodzy i kosmetolodzy potwierdzają, że medycyna estetyczna oferuje dzisiaj szereg zabiegów, dzięki którym głęboka zmarszczka może zostać zwalczona.

Botoks a głęboka zmarszczka

concept skincare. Skin of beauty young woman with facelift, plastic surgery, rejuvenation, arrows

Botoks, czyli toksyna botulinowa nie działa na zmarszczki, jakie powstały w wyniku starzenia się skóry. Metoda ta jest za to idealnym sposobem na wygładzenie zmarszczek mimicznych, które również mogą być głębokie. Jad kiełbasiany, dostarczany jest pod skórę w minimalnej ilości, która jest w pełni bezpieczna dla pacjenta. Zabieg polega na wstrzyknięciu substancji pod skórę, w miejscu występowania bruzdy. Dzięki temu mięsień odpowiadający za napinanie i rozluźnianie skóry zostaje unieruchomiony a zmarszczki wygładzone.

Zabieg trwa kilka minut, wykonywany jest najczęściej w znieczuleniu miejscowym. Efekty są widoczne natychmiast, ale nie są trwałe. Po 4-9 miesiącach ostrzykiwanie można powtórzyć.

Wypełnienie kwasem hialuronowym

kobieta

Na zmarszczki głębokie, które powstają zarówno w wyniku nadmiernej mimiki twarzy, jak i procesu starzenia się skóry, idealne są wypełniacze. To preparaty na bazie kwasu hialuronowego i odżywczych witamin. Kwas hialuronowy to naturalna substancja, jaka produkowana jest w tkankach skórnych. Wpływa na optymalne nawilżenie skóry i jej jędrność. Kiedy produkcja ta staje się niewystarczająca, skóra wymaga dodatkowego wsparcia.

Wypełniacz wstrzykuje się w miejscu głębokiej zmarszczki, zawsze prostopadle do kierunku jej występowania. Sam zabieg trwa kilka minut, aby był bezbolesny, stosuje się miejscowy żel przeciwbólowy. Efekty widać od razu, bo bruzda zostaje wypełniona. Na finalne rezultaty trzeba jednak poczekać nawet kilka tygodni. Tyle czasu zajmuje naturalna regeneracja pobudzonych witaminami tkanek skóry.

Metody wspomagające

Zmarszczki głębokie to te, które zdecydowanie trudniej usunąć niż te płytkie. Aby ich występowanie nie było aż tak szpecące, warto stosować inne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Kilkutorowa terapia przeciwzmarszczkowa może przynieść pożądane efekty. Skuteczna okazuje się laseroterapia, peelingi chemiczne, maseczki kolagenowe, kremy przeciwzmarszczkowe (np. Richevon) mezoterapia mikroigłowa, wampirzy lifting (wykorzystanie osocza bogatopłytkowego z krwi pacjenta) a nawet joga twarzy oraz masaż. Co istotne, dobór odpowiednich zabiegów może przebiegać tylko we współpracy doświadczonych specjalistów, zatrudnionych w gabinecie dermatologicznym lub klinice medycyny estetycznej. Najczęściej są to całe serie zabiegów, wykonywane w określonych odstępach czasu. Wszystkie zabiegi muszą być dobierane indywidualnie – lekarz bierze pod uwagę rodzaj zmarszczek, miejsce i przyczynę ich występowania, jak również kondycję skóry i ogólny stan zdrowia pacjenta.

Bibliografia

1. Cantieni B., 20 ćwiczeń zapobiegania zmarszczkom i starzeniu się twarzy, 2008
2. Sattler G., Sommer B., Kolster B.C., Wypełniacze w medycynie estetycznej, 2011

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code