Implant model

Implanty zębowe od dłuższego już czasu cieszą się popularnością, jako dobre rozwiązanie pozwalające na pozbycie się braków w uzębieniu. Ze względu na brak negatywnych oddziaływań na zdrowe zęby, są chętniej wybierane niż np. mosty protetyczne, które wymagają zeszlifowania zdrowych zębów.

Implant zęba – czym są implanty stomatologiczne?

Model - implant zębowyImplantem zęba jest śruba, wykonana najczęściej z tytanu lub tlenku cyrkonu. Implant zęba jest więc niewidoczną na co dzień częścią, która zostaje wszczepiona bezpośrednio w kość pacjenta. Implanty stanowią podstawę, na której montowana jest korona protetyczna, pozwalająca na wypełnieni luki w łuku zębowym.

Warto pamiętać, że implanty zębowe, jako ciała obce mogą zostać odrzucone przez organizm. Ryzyko jest niewielkie, ze względu na wykorzystywanie biokompatybilnych materiałów, ale należy o nim pamiętać, by móc szybko zareagować w razie jakichkolwiek powikłań.

Rodzaje implantów – jakie implanty zębów ma do wyboru pacjent?

Rodzajami implantów, które oferują obecnie gabinety stomatologiczne, są:

 • implanty tytanowe – wykonywane z obojętnego dla organizmu materiału, wytrzymałe i odporne na obciążenia mechaniczne
 • implanty cyrkonowe (ceramiczne) – wybierane szczególnie chętnie, w przypadku luk na przedzie uzębienia, ze względu na fakt, że perfekcyjnie imitują naturalne szkliwo, poprzez odpowiednie pochłanianie i odbijanie światła
 • implanty jednofazowe – od razu, na jednej wizycie zakładana jest śruba, razem z wypełnieniem tymczasowym
 • implanty dwufazowe – na pierwszej wizycie wszczepiany jest implant. Następnie czeka się kilka miesięcy, aby tkanki mogły się zregenerować. Na ten czas często używa się śruby gojącej, która przyspiesza proces, a dodatkowo modeluje dziąsła pod przyszłą koronę. Na koniec, kiedy całość jest odpowiednio zagojona, przy pomocy łącznika zakłada się koronę protetyczną

Różne rodzaje implantów pozwalają na wybranie takich, które będą jak najlepiej spełniać potrzeby pacjentów. Implanty zębów dobiera się zawsze z pomocą stomatologa, by móc osiągnąć jak najlepsze efekty estetyczno-zdrowotne.

Implant zębowy – czy jest to rozwiązanie dla każdego?

Implantem zębowym można wypełnić dowolną lukę w uzębieniu, u niemal każdego pacjenta. Implant zębowy wymaga kości w odpowiednio dobrym stanie, aby można było wszczepić śrubę. Implanty zębowe nie powinny być wszczepiane osobom, które:

 • są w ciąży
 • chorują na nowotwory
 • cierpią na alkoholizm lub narkomanię
 • mają nieustabilizowaną cukrzycę
 • mają problemy z układem krążenia i krzepliwością krwi

Zanim zdecydujemy się na implanty zębowe warto zapoznać się z wadami i zaletami, jakie niesie za sobą takie rozwiązanie.

Wady:

 • wysokie koszty
 • długi czas gojenia tkanek po zabiegu
 • ryzyko odrzucenia i powikłań

Zalety:

 • inwestycja na lata
 • podtrzymywanie dotychczasowych funkcji uzębienia i zgryzu
 • utrzymywanie prawidłowej struktury twarzy
 • zapobiegnięcie zanikowi tkanki kostnej
 • podtrzymywanie naturalnej pracy mięśni twarzy
 • zapobiegnięcie przesuwaniu się pozostałych zębów w łuku zębowym

Cena implantu – od czego zależy to ile kosztuje implant zęba?

Ceny implantów wahają się w okolicach 2000zł za śrubę tytanową i 2500zł za implant wykonany z tlenku cyrkonu. Na pytanie, ile kosztuje implant zęba, w kontekście całkowitych kosztów, możemy otrzymać odpowiedź dopiero po indywidualnej konsultacji ze stomatologiem. Cena implantu uwzględnia bowiem również inne usługi, np. wykonanie i montaż korony protetycznej, zdjęcie szwów albo montaż śruby gojącej. Implanty zębowe to średnio nieco ponad trzy tysiące złotych, za przeprowadzenie całego procesu uzupełnienia jednej luki w łuku zębowym.

15 thoughts on “Implanty zębowe – wszystko co musisz o nich wiedzieć”

 1. a ja przez ten cały czas myślałem, że implant zęba to jako całość razem z koroną xD, a implant to śruba, którą wkręcają w dziąsło 🙂 – człowiek uczy się czegoś każdego dnia.

  1. Pewnie :d cały zestaw składa się z implantu ( to co wkręcają ) później jest łącznik, który jest przykręcany śrubą łączącą do implantu no i na samym końcu korona protetyczna.

 2. Implanty tytanowe są już dosyć stare, ale niezawodne 🙂 – sam posiadam jeden. Kiedyś tylko takie były dostępne ;d. Widać, że technika dąży do coraz lepszej imitacji ludzkich części ciała ..

 3. Jestem ciekawy ile tak naprawdę warty jest takim implant zębowy, ta sama śruba z koroną – bo no ile może kosztować tytanowa śruba 2zł?

  1. Też się nad tym zastanawiam. Jakoś w internecie nie mogę znaleźć cen osobnych implantów zębowych ;d. Biorąc pod uwagę wszystkie badania przeprowadzone aby taki implant stworzyć(ta śruba musi mieć pewnie jakiś specjalny kształt i odpowiednie wymiary). Myślę,że raczej więcej niż 400-500zł nie może to kosztować. Resztę kasiorki biorą stomatolodzy za wstawienie – no niestety za wiedzę się płaci i to czasami bardzo duże pieniądze.

   1. Jak chcecie być uczciwie obsłużeni to polecam klinikę K2Dental gdzie ważne jest zadowolenie pacjenta, a nie naciąganie go na dodatkowe koszty. Już na wejściu poczujecie, że trafiliście na profesjonalną placówkę, która nie leci w kulki 🙂

  2. ta „śrubka” kosztuje jakieś ~1000zł plus do tego dochodzi zakup wszystkich urządzeń opłacenie lekarza oraz asysty. Implant specjalnie dostarczany jest dla pacjenta w sterylnym opakowaniu. Ogólnie takie ceny implantów się strasznie różnią, ponieważ na rynku jest dużo firm oferujących implanty zębowe ;d – a tak ogólnie to się nie znam i zapamiętałem to wszystko jak ostatnio byłem z kumplem na piwku, który się tym zajmuje:)

 4. Jeśli ktoś się waha z decyzją wszczepienia implantu to nie ma co się martwić 🙂 Sama jestem posiadaczką 2 implantów zębowych -trwało może to jakieś 3,5h, ale kompletnie nic nie bolało. Polecam wszystkim, którzy wciąż się wahają 🙂

 5. Nie ma co lekceważyć zabiegu wszczepienia implantu zębowego- jest to normalna operacja chirurgiczna, która wymaga niesamowitej precyzji podczas nacinania tkanki szczęki/żuchwy oraz później wywierceniu odpowiendniego otworu i wprowadzeniu implantu/..

 6. Ja to wolałbym za implant zapłacić drożej i mieć pewność, że wszczepią mi do buzi porządny kawałek metalu, który nie odpadnie po roku użytkowania ;d

  1. implant to raczej już zostanie z tobą na zawsze, ponieważ zrośnie się z kością, no chyba, że olejesz kwestię higieny jamy ustnej to odpadnie ci w krótkim czasie:D. Raczej jak już coś się dzieje z implantem to jest to korona i ona może wymagać wymiany 🙂

  2. Ja wybieram tylko placówki, które polecają mi znajomi – wtedy mam pewność, że nie kupuje kota w worku. Warto też wybrać klinikę, w której stosują nowoczesny sprzęt i mają dostęp do wysokiej jakości implantów:)

 7. Polecam ogarnąć sobie historię implantów i poczytać jak kiedyś ludzie wstawiali sobie różne rzeczy w miejsce brakującego zęba ;d – specjalistycznych implantów wtedy nie było, a jednak sobie jakoś radzili ;d

 8. Warto wydać kasę na implant zębowy, ponieważ jest on dużo lepszy od mostu i przy odpowiedniej pielęgnacji zębów starczy nam nawet i do końca życia

 9. Bardzo fajny tekst. Córka będzie miała wstawiany implant zębowy za 2 dni i chciałam się trochę dokształcić. Bardzo przydatne informacje, komentarze również 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code