likwidowanie zmarszczek

Zmarszczki można podzielić na dwie kategorie: drobne, linie powierzchniowe i głębsze bruzdy. Jeśli zmarszczki przeszkadzają i jeśli szukasz rozwiązania jest dużo opcji do wyboru.
Istnieje kilka sposobów, aby zminimalizować powstawanie zmarszczek, a nawet je usunąć. Wśród metod leczenia, jak dotąd najbardziej sprawdzonym i skutecznym sposobem polepszenia oznak starzenia, takich jak nierównomiernego zabarwienia, chropowatości i zmarszczek są zabiegi rożnego rodzaju.

Alfa-hydroksykwasy

Są to tak zwane „kwasy owocowe” obejmują kwas glikolowy i kwas mlekowy. Preparaty zawierające te kwasy owocowe są bardzo bezpieczne i nie powodują podrażnień. Poprawę wytwarzają jednak relatywnie subtelne. Zaleta: Kwas salicylowy może penetrować pory zatkane olejem i poluzować martwe komórki skóry do środka. Wady: Kwas salicylowy może spowodować odbarwienie ciemną skórę. Oczywiście warto skonsultować się wcześniej z lekarzem lub kosmetyczką.

Przeciwutleniacze

Należą do nich witaminy A, C i E, jak i beta-karoten. Produkty, które mają przeciwutleniacze mogą zapewnić pewną ochronę przed słońcem (chociaż nadal należy używać kremów z filtrem UV ). Zalety: mogą spowodować opóźnienie procesu starzenia się oraz zapobiegają rozwojowi chorób określanych jako cywilizacyjne. Skutki uboczne są spowodowane stosowaniem chemicznych, syntetycznych przeciwutleniaczy dodawanych w procesie produkcji takie jak: E310-E312, E320 BHA, E321 BHT. Niestety mogą powodować one alergie, problemy żołądkowe, zwiększać stężenie cholesterolu we krwi oraz zaburzać wchłanianie żelaza. Działanie przeciwutleniaczy na nasz organizm jest związane z usuwaniem i wychwytywaniem znajdujących się w ciele człowieka wolnych rodników.

Nawilżacze

Te mogą tymczasowo zniwelować zmarszczki, które będą wyglądały mniej zauważalnie. Ale nie są to efekty na długi czas raczej są tymczasowe. Zalety: odpowiednio dobrany krem (np. Richevon) może zdecydowanie poprawić stan naszej skóry. Wadami mogą być, niektóre kremy ponieważ są za drogie. Jeżeli np. jesteś uczulona na cytrusy, to może uczulić Cię krem z olejkiem pomarańczowym.

Peeling kwasem glikolowym

maseczka

Jest peelingiem średnio głębokim. Kwas glikolowy wspomaga odnowę skóry, redukuje drobne i większe zmarszczki, posiada silne właściwości złuszczające. Zalety: łagodny, niebolesny, wspomaga terapie doustne, poprawia jakość skóry, Jest tanim zabiegiem. Wady: pieczenie w trakcie zabiegu, ryzyko lokalnych przebarwień na skórach ciemniejszych, konieczne stosowanie kremów zapobiegających powstawanie plam barwnikowych.

Wskazaniami do zabiegu są drobne zmarszczki, blizny potrądzikowe, rozszerzone pory, wiotkość skóry, blizny pourazowe. Głębokie złuszczanie naskórka uzyskuje się po zastosowaniu kilku warstw preparatu kwasy trójchlorooctowego, co powoduje złuszczanie naskórka na całej grubości. Efektem zabiegu jest spłycenie drobnych zmarszczek, wyrównanie kolorytu skóry, regeneracja. Te głębsze peelingi mogą lepiej wygładzić zmarszczki.

Dermabrazja

To technika, która używa tarczę diamentową z ostrymi krawędziami, pompa zasysającej martwy, zrogowaciały naskórek, który usuwa górne warstwy skóry. Nowa skóra rośnie zastępując uszkodzoną skórę, która została usunięta podczas zabiegu. Zaletami takiego zabiegu jest to, że pomaga uporać się z wieloma problemami skórnymi, spośród których najważniejsze to trądzik, zaskórniki, przebarwienia, skazy, niedobór kolagenu czy drobne zmarszczki. Natomiast wadami po jej wykonaniu mogą być: odczucia mrowienia i pieczenia skóry, co jednak powinno ustąpić po kilku godzinach. O poradę warto udać się do kosmetyczki.

Laser na likwidowanie zmarszczek

Lekarze mogą używać laserów, aby stymulować produkcję w skórze kolagenu. Istnieją różne rodzaje laserów, i należy zapytać lekarza jaki jest odpowiedni dla naszej skóry i co ile trzeba go powtarzać. Zalety: zabieg laserem zwykle daje wyniki bezpośrednio w leczeniu chorób skóry. Efekt utrzymuje się długi czas. Wady: Osoby o ciemnej karnacji i koloru skóry są szczególnie podatne na utratę pigmentacji skóry i przebarwienia spowodowane zabiegiem laserowym. Takie zabiegi są bardzo kosztowne i nie każdy sobie może na nie pozwolić. Warto udać się do specjalisty w tej dziedzinie i z nim skonsultować zabieg.

Operacja plastyczna

Są to głównie zabiegi polegające na naciąganiu skóry. Metody te przynoszą najtrwalsze efekty, choć są najbardziej inwazyjnym sposobem korekcji. Wykonywane są wyłącznie przez lekarzy chirurgów plastyków, w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Zalety: znaczna poprawa wyglądu na długotrwały czas. Wady: towarzyszący ból po operacji jest nieunikniony, kosztowy i niemiły zabieg. Mogą powstać problemy zdrowotne takie jak krwawienie pooperacyjne.

Bibliografia

1. Rosa Pena Ferreira M., P. C. Costa P.C. , Bahia F.M., Efficacy of anti‐wrinkle products in skin surface appearance: a comparative study using non‐invasive methods, 2010
2. Wydro D., Starzenie się skóry – aspekty genetyczne, fizjologiczne i patomorfologiczne, 2009
3. Malinowska P., Kujałowicz K., Analysis of a Market Offer of Anti-Wrinkle Cosmetics Intended for Mature Skin Care,

One thought on “Jaki wybrać zabieg na likwidowanie zmarszczek?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code